Tag Archives: mieszkania na sprzedaż słupsk cena

Elektryka zintegrowana i zautomatyzowana

Komputeryzacja wszystkiego wokół nas doszła do takiego stopnia, że w latach 80-tych XIX wieku pojawiła się wizja inteligentnego domu. Jak wiemy, każdy dom nie będzie prawidłowo użytkowany bez elektryki. Dzięki niej mamy światło, telewizję, Internet. Pozwala nam używać sprzętów RTV i AGD. Gniazda elektryczne przekazują prąd, który my wykorzystujemy. Przyzwyczailiśmy się do tego, ze musimy sami włączać światło, czy odkurzacz. Tymczasem Amerykanie od ponad trzydziestu lat pracują nad tym, by zautomatyzować i zintegrować elektrykę w domu. Chodzi o to, by te funkcje elektryki odciążyły ludzi od wyłączania światła, sterowania urządzeniami grzewczymi, wentylacją, klimatyzacją, filtracją, sterowania monitoringiem systemem alarmowym i przeciwpożarowym, systemem zasilania, systemem pogodowym, czy sterowania urządzeniami telewizyjnymi, radiowymi, audio, video i innymi. W procesie integracji elektryki każdy jej element miałby przekazywać informacje kolejnej, tak by reagowała na polecenia w swoim czasie. Na przykład przy wejściu do domu włączałoby się światło wyposażone w czujnik ruchu, tak działoby się w każdym pomieszczeniu, do którego wszedłby człowiek. Pod wpływem czujnika glos uwłaczałby się z kolei telewizor. Tak obrazowo można by zdefiniować termin inteligentny dom. Współcześnie taki nowoczesny dom nie jest już fikcją rodem z sience – fiction, ale wykonuje się wiele pracy nad tym, by urzeczywistnić wizję inteligentnego domu.

Witam Was na mojej stronie internetowej, której jestem autorem. Mam na imię Kamil i zawodowo zajmuje się nieruchomościami. Stąd decyzja o założeniu tego bloga. Chciałbym dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą, różnymi ciekawostkami i interesującymi faktami ze świata nieruchomości. Pozdrawiam!

Tradycyjna instalacja grzewcza w domu – centralne

Współczesny dom musi być wyposażony w instalację grzewczą. Najpopularniejsze jest centralne ogrzewanie. Żeby je zamontować potrzebne są grzejniki – kaloryfery, piec –kotłownia i czasem pompa. Jeśli przepływ wody, która wypełnia grzejniki jest grawitacyjny, wówczas nie instalujemy pompy, ale grube rury i większe grzejniki. Woda lub para wodna, którą są napełnione grzejniki wytwarza ciepło w całym domu (pokojach, kuchni, jadalni, łazienkach, korytarzach klatkach schodowych). Zazwyczaj instaluje się grzejniki żeberkowe, grzejniki stalowe, grzejniki żeliwne, grzejniki nadmuchowe, grzejniki radiatorowe i inne. Natomiast w samym centralnym ogrzewaniu wyróżnia się kilka modeli instalacji tego typu: ogrzewanie wodne grawitacyjne z rozdziałem dolnym, ogrzewanie jednorurowe w układzie poziomym, ogrzewanie wodne grawitacyjne z rozdziałem górnym, ogrzewanie etapowe, ogrzewanie rozdzielaczowe. Centralne ogrzewanie wiąże się z koniecznością zainstalowania pieca. Może być opalany drzewem (jest on najpopularniejszym materiałem), węglem lub gazem, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Opalanie gazowe, nie wymaga ciągłego podkładania do pieca, ustala się je automatycznie. Jest to wygodny sposób, bo nie ma konieczność przygotowania drewna (nie trzeba go rąbać, suszyć, układać) i wyodrębnienia miejsca w piwnicy, w którym będzie składowane. Nie trzeba też rozpalać w piecu, na przykład wcześnie rano, jeśli chcemy utrzymywać temperaturę całą dobę.

Witam Was na mojej stronie internetowej, której jestem autorem. Mam na imię Kamil i zawodowo zajmuje się nieruchomościami. Stąd decyzja o założeniu tego bloga. Chciałbym dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą, różnymi ciekawostkami i interesującymi faktami ze świata nieruchomości. Pozdrawiam!